O prawie, w słusznej sprawie – jeden projekt, wiele działań.

W listopadzie, grudniu i styczniu realizowany był w naszej szkole wewnętrzny projekt pt.: „O prawie, w słusznej sprawie”. W ramach tego projektu podejmowaliśmy różne działania dotyczące zagadnień: prawa człowieka i dziecka. Podjęliśmy się m.in. uczestnictwa w Maratonie Pisania Listów, propagowania wiedzy nt. praw każdego człowieka i ich łamania, udziału w międzyklasowej debacie, a także rozpoczęliśmy akcję charytatywną UNICEF na rzecz dzieci z ubogich krajów.
Smaczne lekcje
„Tradycje Opolszczyzny” to temat jednego z projektów realizowanych na lekcjach wiedzy o społeczeństwie. Uczniowie, podczas jego realizacji, mogli wykorzystać własne pomysły. W wyniku tego powstały m.in. wesołe przepisy na tradycyjne dania regionu opolskiego, obrazowe opisy wszelakich tradycji, a także pokaz opolskiej porcelany i tradycyjnych kroszonek. Klasa 8 b pokusiła się nawet o przygotowanie dla całej klasy degustacji m.in. kołaczy opolskich. Poniżej prezentujemy „mały program kulinarny”, który nakręcili Kuba i Kacper, uwieczniając swoje działania. Jeśli jest w naszej szkole ktoś, kto jeszcze nie wie, jak z powodzeniem upiec tradycyjny opolski kołacz, to koniecznie musi zapoznać się z poniższym filmem! Życzymy powodzenia i smacznego!
„CZEŚĆ, EUROPO!”

W lutym nasza szkoła wzięła udział w konkursie związanym z szerzeniem wiedzy na temat krajów Europy, a także Unii Europejskiej. W związku z tym trzy drużyny, składające się z uczniów klas ósmych, realizowały zadanie rozpowszechniania wiedzy na w/w temat według własnych pomysłów.Następnie działania te opisali. Częściowe efekty ich pracy oraz ich fotorelację przedstawiamy poniżej.
Kilka spotkań… zrodzenie się pomysłu… i oto jest efekt. 18.02.2019r. w PSP nr 15 w Opolu odbył się konkurs: Master ChefEuropean Edition w swej pierwszej odsłonie. Do konkursu przystąpiła prawie cała społeczność szkolna. Cieszył się on ogromnym powodzeniem i odniósł spektakularny sukces. Jego oglądalność jest trudna do ustalenia, wciąż jednak napływają nowe doniesienia na temat emocji, jakie wzbudził. Wśród jurorów zasiadły znakomite gwiazdy szkolnego formatu: Magdalena G. Seler, Miszel Muszel, a także gość specjalny – panna Marija – uczestniczka jednego z podobnych (również nazwą) programów kulinarnych emitowanych w telewizji polskiej. Ponieważ zainteresowanie było ogromne, niezbędne okazało się przeprowadzenie wstępnych eliminacji. Takie castingi wychowawcy i nauczyciele przeprowadzali w klasach, omawiając krótko nie tylko zasady konkursu, ale i zagadnienie z nim związane. Klasy zastanawiały się nie tylko nad aspektem kulinarnym i faktem kto dla nich wygra atrakcyjną nagrodę główną (dzień bez odpytywania, kartkówek i sprawdzianów dla całej klasy!), ale także, które kraje leżące w Europie należą do UE i czym się charakteryzują, jakie i dlaczego takie, a nie inne danie wiąże z danym państwem, które będzie najtrafniejsze i ma szansę zwyciężyć itd. I tym sposobem dokonał się pierwszy etap realizacji naszego pomysłu.
Sukces w Ogólnopolskim Konkursie Origami

Sukces w Ogólnopolskim Konkursie Origami
Mikołaj Joks, uczeń klasy VIII a, reprezentował naszą szkołę w III Ogólnopolskim Konkursie Origami „Z papierem wśród zwierząt- Australia”, zorganizowanym przez SP nr 19 im. Wandy Chotomskiej w Łodzi. Został laureatem konkursu, zajmując I miejsce w kategorii prac uczniów klas VII-VIII i gimnazjum. Pracę konkursową, którą można zobaczyć na fotografii, Mikołaj przygotowywał podczas świetlicowych warsztatów origami. Wykonanie pracy było bardzo czasochłonne, ciekawostką jest, iż sylwetę skorpiona Mikołaj składał przez 1,5 godziny.
Mikołaj zasługuje na miano Szkolnego Mistrza Origami za swoje liczne osiągnięcia w międzyszkolnych konkursach origami oraz sukcesy w konkursach ogólnopolskich:
I miejsce –VII Ogólnopolski Konkursu Origami „Łąki, pola i polany”
I miejsce-VI Ogólnopolski Konkursie Origami- „Przestrzeń miejska i industrialna”
II miejsce -V Ogólnopolski Konkursie Origami-„Magia zamknięta w papierze”- „W lesie”
Wyróżnienie- IV Ogólnopolski Konkurs Origami „Morza, jeziora, rzeki…”
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na nowym etapie edukacji.


































