Karta Dużej Rodziny - nowe udogodnienia

         Od 1 stycznia 2019 r. upoważniająca do wielu zniżek karta przysługuje tym rodzicom, którzy mają lub w przeszłości mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci  bez względu na ich wiek w chwili składania wniosku.  A to oznacza więcej osób uprawnionych do Karty Dużej Rodziny.

Od początku tego roku wszedł w życie przepis dający możliwość przyznania Karty Dużej Rodziny tym rodzicom, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci i to bez względu na ich wiek w chwili składania wniosku. Na KDR, w projekcie budżetu na rok 2019, przeznaczono 40,8 mln złotych. – To o 12 mln złotych więcej niż w poprzednim roku – precyzuje wicewojewoda opolski Violetta Porowska.

Obecnie z KDR w Polsce korzysta ponad 2 mln osób, to o ponad 140 procent więcej niż trzy lata temu. Na Opolszczyźnie beneficjentów jest już ponad 48 tys. , a to 9 516 rodzin. 

Karta Dużej Rodziny (KDR) to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. To zniżki m.in. na przejazdy kolejowe, niższe opłaty paszportowe, tańsze bilety do instytucji kultury i ośrodków rekreacyjnych. Z KRD można skorzystać z tańszej oferty także w księgarniach, czy w drogeriach i sklepach z odzieżą, a nawet na stacjach paliw. - Posiadanie Karty ułatwia więc dużym rodzinom dostęp do rekreacji oraz obniża koszty codziennego życia - wicewojewoda opolski Violetta Porowska.

Partnerem KDR mogą być przedsiębiorstwa oraz instytucje niezależnie od wielkości, zasięgu działania czy sektora. Do KDR przystępują zarówno duże sieci ogólnopolskie, jak i właściciele mniejszych marek.

Partnerzy przystępują do programu dobrowolnie, a wielkość zniżek udzielana jest indywidualnie.

Gdzie złożyć wniosek?

       Wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny można składać w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania lub dużo sprawniej i szybciej za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia (www.empatia.mrpips.gov.pl).

Poniżej publikujemy instrukcję dla rodziców oraz grafiki dotyczące programu.