Pracownia na miarę XXI wieku!

         W środę, 13 marca, gościliśmy w naszej szkole dyrektorów opolskich szkół podstawowych na lekcji pokazowej z wykorzystaniem naszych najnowszych pomocy dydaktycznych IT. Jako jedna z dwóch opolskich szkół otrzymaliśmy od Miasta Opola nowoczesne wyposażenie do pracowni informatycznej. Zajęcia pokazowe prowadzili nauczyciele naszej szkoły: p. Aleksandra Halupczok z klasą 2b i p. Tomasz Kaczmarek z klasą 6b oraz p. Sławomir Górniak – konsultant ds. nauczycieli informatyki z Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Starsi uczniowie i uczennice prezentowali swoje umiejętności programowania  mBotów i zaprezentowali mecz piłki nożnej robotów. Czternaście takich robotów oraz laptopów jest już w nowej pracowni informatycznej, dzięki czemu lekcje programowania w starszych klasach są atrakcyjniejsze i coraz bardziej efektywne.

          Także uczniowie klas młodszych otrzymali pomoce, dzięki którym już na początku swojej edukacji, poprzez zabawę mogą poznawać zasady układania algorytmów w wizualnym języku programowania. Nasza pracownia została wyposażona w dziesięć gier „Scottie Go!” oraz 10 tabletów Lenovo z aplikacjami do edukacyjnej wersji gry, która łączy świat realny (kartoniki z poleceniami do układania na planszy) z wirtualnym (kosmita Scottie, który na monitorach tabletów przechodzi kolejne poziomy wykonując zadania zaprogramowane przez dzieci na ławkach). Zaproszeni goście, w trakcie lekcji pokazowej mieli okazję obserwować
z jaką łatwością najmłodsi uczniowie z klasy 2b układają pierwsze algorytmy, dobrze się przy tym bawiąc.

          W trakcie całych zajęć pracowała również drukarka 3D drukująca przestrzenne plakietki z nazwą naszej szkoły. Pan Tomek Kaczmarek opowiedział o zasadach jej działania i możliwościach zastosowania, np. podczas zajęć kół naukowych rozwijających pasje i zainteresowania uczniów.

 

Filmy z zakresu gry Scottie Go!