Szkolne Igrzyska Sportowe - Organizator Czasu Wolnego Dla Dzieci

Wśród dzieci  dominuje wśród  sedenteryjny tryb życia objawiający się obniżeniem  sprawności fizycznej i niechęcią  do podejmowania jakichkolwiek form aktywności ruchowej. Dlatego zadałam sobie  pytanie, co mogę zrobić w zakresie poprawy tego stanu, jako nauczyciel wychowania fizycznego?.  Uznałam, że jednym ze sposobów jest umiejętne zagospodarowanie uczniom wolnego czasu. Najlepszą formą będą zajęcia sportowo – rekreacyjne, które mogą być także ważnym środkiem wychowawczym. Dzięki przychylności dyrekcji szkoły zainicjowałam program Szkolnych Igrzysk Sportowych. Opracowałam program, a następnie wspólnie z nauczycielami wychowania fizycznego przygotowałam harmonogram tych rozgrywek na cały rok. Zawody w ramach Szkolnych Igrzysk Sportowych prowadzone są przez cały rok szkolny. Systemy rozgrywek i regulaminy dostosowane są do liczebności oddziałów( ilość dziewcząt i chłopców w poszczególnych klasach) oraz poziomu umiejętności uczniów.
Tutaj pomocna jest sportowa tablica ogłoszeń, na której znajdują się komunikaty o rozgrywkach, tabele, końcowa klasyfikacja. Najlepsze drużyny i uczniowie otrzymują w nagrodę dyplomy. Podczas rozgrywek duży nacisk kładę na przestrzeganie zasady fair play i „ Kodeksu wzorowego ucznia – sportowca”. Dzieci same sędziują mecze, kiedy jest to możliwe, ale zawsze pod nadzorem nauczyciela. Oczywiście wcześniej są one zapoznane z podstawowymi przepisami i odpowiednio przeszkolone.
Szkolne Igrzyska Sportowe to doskonały poligon do wyławiania najlepszych talentów uczniowskich do reprezentacji szkoły oraz są to początki do obycia sportowego , zachowania podczas rozgrywek, zawodów, meczów.
O ważności tej formy pracy świadczy fakt, że w roku szkolnym 2013/2014 przeprowadzono 8 rodzajów zawodów w ciągu 90 dni, co dało ponad 18 godzin zawodów, a rozegrano 70 meczów-spotkań.
Reasumując stwierdzam, że Szkolne Igrzyska Sportowe pozwalają zaszczepić nawyk spędzania wolnego czasu na sportowo w późniejszym okresie życia. Nasuwa się pewna refleksja, że działania wychowawcze poprzez sport należy kierować w stosunku do wszystkich dzieci, bo jest to najlepsza i najpopularniejsza forma właściwego spędzania czasu wolnego dzieci.
Opracowała:
Grażyna Presz

Narodowy Dzień Sportu

W sobotę 26.10.2013 w ramach Narodowego Dnia Sportu zorganizowany został w naszej szkole turniej klas VI w piłkę nożną i piłkę ręczną. Na boisku szkolnym pod opieką nauczycieli, uczniowie mieli możliwość uczestniczyć we wspólnej rozgrzewce a później rozegrać mini turniej ulubionych gier sportowych. Sobotnie spotkanie było doskonałą formą aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego w gronie rówieśników.