Wojewódzki Dzień Przeciw Siedzącemu Trybowi Życia

W ramach Wojewódzkiego Dnia Przeciw Siedzącemu Trybowi  Życia w naszej szkole zorganizowano imprezy o charakterze rekreacyjno - sportowym angażującą całą społeczność  szkolną. Klasy trzecie uczestniczyły w zawodach gier i zabaw razem ze swoimi wychowawcami. Uczniowie klas starszych w zorganizowanych dla nich podchodach mogli się wykazać swoimi umiejętnościami podczas rozwiązywania zadań ,,Małego Przyrodnika”. Największą atrakcją tego dnia okazał się mecz w dwa ognie nauczyciele kontra uczniowie.
Zaproponowane formy  aktywności fizycznej w tym dniu są alternatywą przeciw siedzącemu trybowi życia, jednakże podkreślić należy, że w naszej szkole aktywny tryb życia propagujemy na co dzień.

Wojewódzki Dzień Zdrowego Kręgosłupa

SCENARIUSZ LEKCJI Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Z OBSZARU EDUKACJI ZDROWOTNEJ

Temat lekcji: Zdrowy kręgosłup – kształtowanie nawyku prawidłowej postawy ciała.

Cele główne:
- umiejętność utrzymania prawidłowej postawy ciała
- znajomość ćwiczeń wzmacniających mięśnie grzbietu i brzucha z wykorzystaniem drobnego sprzętu
- umiejętność prawidłowego oddychania
Miejsce zajęć:
Sala gimnastyczna
Czas trwania:
45 min
Prowadząca:
Katarzyna Dubiel

Organizacja lekcji:
Przywitanie uczniów, przygotowanie sprzętu (piłki rehabilitacyjne, platformy równoważne, maty) , omówienie tematu i celów lekcji wraz z pokazem prawidłowej i wadliwej postawy ciała.

Rozgrzewka:
Ćwiczenia oddechowe, krążenia rąk, krążenia bioder, skłony, rozciąganie mięśni klatki piersiowej i pleców.

Część główna:

• Mobilizacja kręgosłupa „ koci grzbiet”.
  • „Pies z głową w dół” rozciąganie mięśni grupy kulszowo-goleniowej.
  • Leżenie na brzuchu na piłce rehabilitacyjnej, unoszenie tułowia w górę z dłońmi pod czołem. Wzmacnianie mięśni grzbietu
  • „Deska na piłce” , podpór na dłoniach, nogi na piłce, biodra wyprostowane. Wzmacnianie mięśni brzucha, grzbietu i rąk.
  • Ćwiczenia równoważne na piłce. Próba utrzymania równowagi siedząc na piłce, unoszenie raz jednej raz drugiej stopy w górę.
  • Utrzymanie równowagi na platformie równoważnej z pomocą kolegi/żanki.
  • „Brzuszki” wzmacnianie mięśni brzucha
  • Zabawa z piłkami rehabilitacyjnymi. W kole co druga osoba siedzi na piłce, reszta stoi. Wszyscy uczniowie trzymają się za ręce. Dzieci na piłkach próbują unieść stopy do góry i puścić rękę kolegi stojącego obok. Wzmacnianie mięśni głębokich tułowia.

Część końcowa:
Ćwiczenia rozciągające mięśnie nóg w siadzie rozkrocznym, ćwiczenia oddechowe uspokajające, omówienie lekcji, zebranie opinii od dzieci na temat używanego sprzętu, uporządkowanie sali, pożegnanie.

Wojewódzki dzień przeciw otyłości

7.03.2014 odbył się Wojewódzki dzień przeciw otyłości, w którym nasza szkoła wzięła aktywny udział. Na korytarzu szkoły powstał kramik warzywno-owocowy, dzięki któremu uczniowie mogli skosztować zdrowych przekąsek.
Uczniowie klas młodszych przygotowali piramidy żywieniowe a później wraz z wychowawcą zjedli zdrowe śniadanie.
Klasy IV wzięły udział w zawodach sportowych pod nazwą „ Bieg po zdrowie”.
W sali gimnastycznej zorganizowano wystawę plakatów na temat przeciwdziałania otyłości, przygotowanych przez klasy V.

SCENARIUSZ  LEKCJI WYCHOWANIA  FIZYCZNEGO Z OBSZARU EDUKACJI ZDROWOTNEJ

Temat lekcji: „ Bieg po zdrowie”- Gry i zabawy zwinnościowe dla klasa czwartych.

Cele główne:

• Kształtowanie sprawności kondycyjno – koordynacyjnej uczniów
  • Kształtowanie umiejętności działania na rzecz zdrowia
  • Wyposażenie uczniów w zasób umiejętności ruchowych umożliwiających bezpieczne uczestnictwo w różnych formach aktywności ruchowej, rekreacyjnej i sportowej
  • Współdziałanie w grupie

Miejsce zajęć:
Sala gimnastyczna.
Czas trwania zajęć:
Prowadzący:
nauczyciele wf

Organizacja lekcji:

Marsz uczniów dookoła sali z plakatami o tematyce zdrowotnej. Prezentacja okrzyków związanych ze zdrowiem. Sprawdzenie gotowości do realizacji zadań. Zapoznanie z zadaniami zajęć. Podział dzieci na cztery grupy. Rozgrzewka przy muzyce.

Część główna zajęć:

• Bieg z pałeczką sztafetową w slalomie
  • Wyścig z przełożeniem szarfy
  • Bieg nad i pod płotkiem
  • Rzuty woreczkami do celu
  • Wyścig z układaniem hasła o tematyce zdrowotnej

Zakończenie zajęć:
Podsumowanie współzawodnictwa. Pożegnanie klas okrzykami o tematyce zdrowotnej.

Opracował zespół wychowania fizycznego