Doskonalenie techniki prowadzenia piłki

SCENARIUSZ LEKCJI Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

Temat: MPN. Doskonalenie techniki prowadzenia piłki PN i LN.

•    Doskonalenie poznanych elementów technicznych gry,
•    Kształtowanie podstawowych zdolności motorycznych (szybkości, wytrzymałości, koordynacji ruchowej),
•    Rozwijanie współpracy i integracji w grupie.

boisko szkolne
Prowadzący:
Andrzej Buczny
Liczba uczniów:

Organizacja lekcji:
Przygotowanie środków dydaktycznych, sprawdzenie obecności, podanie tematu i celu lekcji, sprawdzenie gotowości uczniów do lekcji.

Rozgrzewka:
Zabawa ożywiająca - „Wodorosty”
- krążenia RR w tył,
- skipy A, B, C, krok odstawno-dostawny, krok skrzyżny
- bieg w podporze przodem, tyłem
- krążenia tułowia, skłony tułowia w przód, skrętoskłony, kołyska przodem i tyłem
- w leżeniu tyłem przenoszenie nóg za głowę.

Cześć główna:
1) Zabawa – „Murarz piłkarski”
2) „Piłkarski tor przeszkód” - klasę dzielimy na dwie drużyny, na sygnał prowadzącego zawodnicy pokonując przeszkody muszą znaleźć się po drugiej stronie wyznaczonego pola.
- bieg po drabince koordynacyjne i przeskoki z odbicia obunóżj,
- dotknięcie piłki podeszwą PN i LN,
- dotknięcie piłki głową,
- uderzenie piłki do bramki,
- bieg slalomem.
3) Zabawa „Ogniste kule”- klasa podzielona jest na dwie drużyny. Jedna drużyna ustawiona w wyznaczonych miejscach wykonuje podania oburącz po ziemi ognistymi kulami (duże piłki gumowe). Druga drużyna prowadząc piłkę nogą unika zetknięcia z ognistą kulą. Wygrywa drużyna, która przeprowadzi więcej piłek na drugą stronę wyznaczonego pola.
4) Zabawa „Wyścig węża” ustawienie drużyn jak na rys.

wf scenariusz

1) Zabawa „Minutka”.
2) Omówienie zajęć, rozmowa z uczennicami na temat wrażeń i odczuć po zajęciach. Uporządkowanie sprzętu, pożegnanie, higiena osobista.

SCENARIUSZ LEKCJI Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

Temat: MPN. Doskonalenie techniki prowadzenia piłki PN i LN.

•    Doskonalenie poznanych elementów technicznych gry,
•    Rozwijanie współpracy i integracji w grupie.

boisko szkolne
Prowadzący:
Andrzej Buczny
Liczba uczniów:

Rozgrzewka:
Zabawa ożywiająca - „Wodorosty”
- krążenia RR w tył,
- skipy A, B, C, krok odstawno-dostawny, krok skrzyżny
- bieg w podporze przodem, tyłem
- w leżeniu tyłem przenoszenie nóg za głowę.
Cześć główna:

1) Zabawa – „Murarz piłkarski”
- bieg po drabince koordynacyjne i przeskoki z odbicia obunóżj,
- dotknięcie piłki podeszwą PN i LN,
- dotknięcie piłki głową,
- uderzenie piłki do bramki,
- bieg slalomem.
4) Zabawa „Wyścig węża” ustawienie drużyn jak na rys.

1)    Zabawa „Minutka”.
2)    Omówienie zajęć, rozmowa z uczennicami na temat wrażeń i odczuć po zajęciach. Uporządkowanie sprzętu, pożegnanie, higiena osobista.

Pilates - ćwiczenia kształtujące postawę ciała, stymulujące rozwój układów: ruchowego, oddechowego, krążeniowego, nerwowego

SCENARIUSZ LEKCJI Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

Temat: Pilates- ćwiczenia kształtujące postawę ciała, stymulujące rozwój układów: ruchowego, oddechowego, krążeniowego, nerwowego.

Cele główne:
- Kształtowanie nawyku prawidłowej postawy ciała
- Wzmacnianie mięśni głębokich ciała
- Umiejętność poprawnego oddychania

Sala gimnastyczna
Prowadząca:
Katarzyna Dubiel

Organizacja lekcji:
Przygotowanie sprzętu grającego, wybranie muzyki relaksacyjnej, ułożenie mat do ćwiczeń, podanie tematu i celu lekcji, sprawdzenie gotowości uczniów do lekcji.

Część wstępna:
Ćwiczenia oddechowe, mobilizacja kręgosłupa, rozciągnięcie mięśni klatki piersiowej oraz pleców, krążenia rąk.

Cześć główna:

• Ćwiczenia równoważne - wykonywane raz na P raz na L nodze, połączone z ruchem rąk, wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe.
  • Wzmacnianie mięśni pośladków. W klęku podpartym z zachowaniem neutralnego kręgosłupa, unoszenie jednej nogi w górę.
  • „Pies z głową w dół” – podpór na stopach i dłoniach z biodrami w górze. Próba sprostowania kolan i kręgosłupa. Rozciąganie mięśni nóg oraz wzmacnianie obręczy barkowej
  • Wzmacnianie mięśni pleców. W leżeniu na brzuchu, unoszenie klatki piersiowej, stopy na podłodze.
  • „Deska” – podpór na dłoniach i stopach z wyprostowanymi biodrami. Wzmacnianie mięśni pleców, brzucha, rąk oraz pośladków.
  • Wzmacnianie mięsni brzucha. W leżeniu na plecach skłony tułowia ze stopami  na podłodze i zgiętymi kolanami oraz boczne skłony tułowia z nogami uniesionymi do góry.
  • Ćwiczenia rozciągające grupy mięśniowe, które były wzmacnianie podczas zajęć.
  • W siadzie prostym, rozkrocznym, w leżeniu na brzuchu.

Cześć końcowa:
Kilka minut relaksu w leżeniu na plecach z zamkniętymi oczami, rozluźnianie mięśni oraz orientacja na prawidłowy oddech.
Omówienie zajęć, rozmowa z uczennicami na temat wrażeń i odczuć po zajęciach. Uporządkowanie sprzętu, pożegnanie.