08.11.2019r. po raz drugi zorganizowaliśmy akcję pt. „ŚNIADANIE DAJE MOC”. Podczas imprezy uczniowie wszystkich klas zostali uświadomieni, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, dzięki któremu mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji oraz mają dużo siły do zabawy. Dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność, ale że ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu. Trzeba pamiętać o piramidzie zdrowego odżywiania, w której należy systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa oraz ciemny chleb zamiast bułek, a także o piciu wody czy soków zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Mowa była też o niezbędnym ruchu oraz o unikaniu słodyczy i chipsów, które nie są zbyt zdrowe. Uczniowie przede wszystkim w praktyczny sposób wykonywali zdrowe śniadanie z produktów przyniesionych z domu w kolorach biało-czerwonych. Były to między innymi: kanapki, koktajle, przystawki itp. W przygotowaniach wsparli nas oczywiście rodzice uczniów, którym serdecznie dziękujemy. Na lekcjach wychowawczych poprzedzających akcję „Śniadanie daje moc” uczniowie wykonywali prace plastyczne, plakaty i układali hasła- rymowanki. Akcja dała uczniom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również szansę na integrację klasy, zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka. Wszystkie te działania z pewnością przyczyniły się do utrwalenia zdrowych nawyków żywieniowych naszych uczniów, ale również wzmocniły integrację szkolnej społeczności.

Już po raz kolejny zorganizowaliśmy w naszej szkole akcję pt. „PAŹDZIERNIK miesiącem prawidłowo spakowanego tornistra”. Podczas tej imprezy uczniowie wszystkich zostali uświadomieni klas na lekcjach wychowawczych, jakie skutki niesie za sobą obciążanie kręgosłupa oraz nieprawidłowe noszenie plecaka. Zostały także przypomniane rozwiązania, które na trwałe wyeliminują problem zbyt ciężkich tornistrów oraz wpłyną na zmniejszenie wagi tornistrów noszonych przez uczniów. Zajęcia odbywały się w formie: pogadanek, dyskusji, warsztatów prawidłowego pakowania tornistra, ważenia tornistrów, prac plastycznych. Uczniowie mieli za zadanie zważyć swój plecak, a następnie sprawdzić, czy mają  prawidłową wagę tornistra w stosunku do masy swojego ciała.

 

Drogi Rodzicu uczniowie PSP nr 15 w Opolu

w klasach IV w roku szkolnym 2019/2020

będą realizować Program Edukacyjny pt. "Bieg po zdrowie"

 

 

 

 

Zagrożenia związane z e-papierosami – MEN i GIS ostrzegają!

 

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski skierował do szkół, przygotowany wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, materiał informacyjny dla uczniów, rodziców, dyrektorów i nauczycieli, w którym przestrzega przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z elektronicznymi papierosami.

 

E-papierosy oraz tytoń podgrzewany postrzegane są jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się one szczególnie atrakcyjne. Pozwalają one ukryć młodzieży nawyk palenia. Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący przed sięganiem po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.

Od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo jak tradycyjne papierosy uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie.

E-papierosy oraz tytoń podgrzewany postrzegane są jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się one szczególnie atrakcyjne. Pozwalają one ukryć młodzieży nawyk palenia. Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący ich przed sięganiem po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.

Istnieją również dowody na to, że młodzi ludzie, którzy używają e-papierosów, mogą częściej palić papierosy w przyszłości. Istnieją udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci oraz osób dorosłych. Ważna jest zatem wiedza na temat zagrożeń związanych z e-papierosami.

Wszystkie e-papierosy mają wysoką zawartość nikotyny. Według producenta pojedyncza kapsułka JUUL zawiera tyle samo nikotyny, co paczka 20 zwykłych papierosów. Produkt jest dostępny tylko w wysokich stężeniach nikotyny, co może powodować u niektórych nastolatków szybki rozwój uzależnienia.

W informacji MEN i GIS zachęcamy rodziców i apelujemy do nich o to, aby poinformowali swoje dziecko o zagrożeniach. Rodzice mogą również w każdej chwili zwrócić się do nauczycieli i dyrektorów szkół w sprawie egzekwowania zakazu palenia tytoniu na terenie szkoły oraz szkolnego programu zapobiegania paleniu tytoniu.

Materiał informacyjny dla uczniów, rodziców, dyrektorów i nauczycieli