1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Międzynarodowe spotkanie projektowe w Eurze, w Finlandii

167

  Na początku grudnia 2017 (02.12.-06.12) dwoje nauczycieli naszej szkoły wzięło udział w Międzynarodowym spotkaniu projektowym w Finlandii, w szkole Kauttuan koulu, w Eurze. Uczestniczyli w nim również nauczyciele ze Słowenii, Estonii, Finlandii i Włoch. Głównym celem spotkania było omówienie zrealizowanych zadań oraz zaplanowanie działań projektowych na rok szkolny 2017/2018, a także obserwacja lekcji pod kątem użycia TIK w pracy z uczniami oraz udział w szkolnych uroczystościach z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Finlandię.

Pierwszego dnia wizyty zostaliśmy oprowadzeni po Helsinkach, zobaczyliśmy port oraz świąteczny jarmark na Placu Senackim. W poniedziałek, 4 grudnia, w ramach uroczystych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Finlandię, nauczyciele ze szkół partnerskich mieli okazję obejrzeć piękne i poruszające przedstawienie przygotowane przez fińskich uczniów i nauczycieli. Aktorzy w symboliczny sposób pokazali poświęcenie walczących o niepodległość oraz wpływ tego wydarzenia na czasy obecne. W ten szczególny dzień niektórzy nauczyciele byli ubrani w tradycyjne regionalne stroje. Szkolne uroczystości zaszczycili swoją obecnością weterani wojenni. Po uroczystościach delegacja uczniów oprowadziła zagranicznych gości po szkole. Mogliśmy podziwiać wiele prac plastycznych wykonanych przez uczniów i eksponowanych na korytarzach szkolnych, związanych z 100. rocznicą niepodległości Finlandii. Następnie uczniowie zaprowadzili nas na zajęcia nauki języka fińskiego oraz zajęcia wiedzy o Finlandii przygotowane przez członków fińskiego Euroklubu. Podczas zajęć nauczyciele mogli poćwiczyć znajomość liczb w języku fińskim oraz wykonać plakaty o Finlandii z pomocą uczniów i wykorzystaniem tabletów. Po południu odwiedziliśmy szkołę „Euran Lukkio”, mieszczącą się w Eurze, którą często wybierają absolwenci szkoły podstawowej Kauttuan Koulu. W obu placówkach nauczyciele ze szkół partnerskich mieli okazję wymienić się doświadczeniami oraz lepiej poznać system edukacji Finlandii.

5 grudnia towarzyszyliśmy uczniom w szkolnej wycieczce do lasu w ramach świętowania Mikołajek. Spacer odbyliśmy wyposażeni w lampiony, ponieważ w Finlandii do godziny 9.00 jest jeszcze ciemno. Na miejscu mieliśmy okazje poznać legendę i mit o pradawnych opiekunach lasu oraz wziąć udział w pikniku. Po powrocie do szkoły obserwowaliśmy zajęcia, na których wykorzystywano narzędzia TIK. Uczniowie zaprezentowali swoje prace projektowe wykonane narzędziami TIK, tematycznie związane z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Finlandię. Uczniowie przedstawili prezentację „100 faktów o Finlandii” wykonaną w programie Movie Maker, quiz o Finlandii przygotowany w programie Kahoot oraz prace projektowe – makiety fińskich zamków wyposażone w opisy z linkami, które można było otworzyć po zeskanowaniu kodu QR.

Podczas spotkania projektowego omówiono zrealizowane zadania oraz te zaplanowane w ostatnim roku projektu, przedstawiono formularz do wypełniania ankiety ewaluacyjnej online oraz przykładowe programy online, za pomocą których będzie można przedstawić całą oś czasu, mówiącą o historii komunikacji (poszczególne części osi czasu były opracowywane przez poszczególne kraje).



800 lat opola

Nasze sukcesy

logo Erasmus

Blog SKO

sko2

e_dziennik

baner vulcan 1

Partnerzy

bilingual future logo placowka partnerska PLYHE partner merytoryczny logo 2017

BIP

bip logo pomn1 grad