1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pierwsze Międzynarodowe Spotkanie Projektowe w Voru, w Estonii

W dniach 14-19 października odbyło się Pierwsze Międzynarodowe Spotkanie Projektowe w ramach realizacji programu Erasmus +. Miało ono miejsce w szkole partnerskiej koordynującej projekt - Kreutzaldi Kool w Voru, w Estonii. W wizycie uczestniczyło dwóch  nauczycieli PSP15 oraz nauczyciele ze szkół w Estonii, Finlandii, Włoch i Słowenii. Podczas spotkania szczegółowo zostały omówione zaplanowane na ten rok działania projektowe. Nasza szkoła została odpowiedzialna za opiekę nad wspólnie realizowanymi projektami eTwinning.
Szkoła w Voru jest dość nową placówką, została założona na początku 2015 roku. Liczy około 700 uczniów.  Uczniowie rozpoczynają tu naukę w wieku 7 lat a kończą w wieku 16 lat. Chodzą do 9 klas. Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez dyrekcję szkoły, grono pedagogiczne oraz uczniów, którzy przygotowali na nasze powitanie przedstawienie w języku angielskim pt. „Room on the broom”. Odbyło się również spotkanie z wiceburmistrzem miasta Voru.

Patronem szkoły w Voru jest Friedrich Reinhold Kreuzwald – autor estońskiej epopei narodowej oraz folklorysta. Drugiego dnia wizyty mieliśmy okazję  zobaczyć w Voru dom ,w którym żył i pracował. Przed rozpoczęciem zwiedzania obejrzeliśmy przygotowaną przez uczniów Kreutzwaldi Kool prelekcję o życiu pisarza i bajkach, które spisał. Uczniowie stworzyli filmik przedstawiający krótkie inscenizacje scenek z życia autora oraz pokaz slajdów ilustracji do bajek z nagraniami audio uczniów odczytujących ich treść.
Jednym z celów projektu jest wymiana doświadczeń nauczycieli  w zakresie stosowania nowoczesnych technologii w pracy z uczniami. Podczas wizyty w szkole uczestniczyliśmy w dwóch lekcjach pokazowych związanych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii na zajęciach. Pierwsza, dotyczyła wykorzystania programu „Scratch” na lekcji informatyki w klasach młodszych, a druga użycia tablicy multimedialnej i plików video na lekcji przyrody w klasach starszych.  Mieliśmy również okazję wziąć udział w zajęciach terenowych na bagnach, gdzie uczniowie i nauczyciele z pomocą aplikacji na tablet mierzyli wysokość drzew. Odbyła się  także gra terenowa, która polegała na tym, że uczniowie wraz z nauczycielami łącząc się z siecią WIFI i korzystając z mapy na tabletach, mieli odszukać ukryty „skarb”.  Estonia słynie z tego, że sieć WIFi jest dostępna na terenie całego kraju, nawet w lasach i na bagnach, które pokrywają ponad 50% jej powierzchni.
W trakcie wizyty odwiedziliśmy również dwa nowoczesne muzea Maanteemuuseum (muzeum transportu i komunikacji) oraz Ahha –  centrum nauki i technologii.
800 lat opola

Nasze sukcesy

logo Erasmus

Blog SKO

sko2

e_dziennik

baner vulcan 1

Partnerzy

bilingual future logo placowka partnerska PLYHE partner merytoryczny logo 2017

BIP

bip logo pomn1 grad