1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Projekt „Planety”

07

                 Przez cały maj na zajęciach języka mniejszości narodowej klasa 6b pracowała nad projektem dotyczącym planet układu słonecznego. Uczniowie pod okiem opiekuna, p. Katarzyny Janos, zostali podzieleni na grupy, wybrali jedną z planet i stworzyli do niej makietę lub wizualizację, a także opis budowy i jej skład w języku polskim i niemieckim. Taka forma realizacji materiału bardzo przypadła uczniom do gustu i ukazała twórcze podejście uczniów do zadania.

Czytaj więcej...

„OBSTSALAT” - sałatka owocowa

3

Podczas lekcji języka mniejszości narodowej w klasie II uczniowie poznali słownictwo dotyczące jedzenia. Poprzez liczne gry, zabawy i ćwiczenia utrwalaliśmy m.in. słowa i zwroty związane z owocami i warzywami. Pod koniec cyklu zajęć związanych z tą tematyką uczniowie pod kierunkiem nauczyciela, p. Krystyny Kawy, przygotowywali „OBSTSALAT” - sałatkę owocową. W ten sposób praktycznie podsumowaliśmy i utrwaliliśmy omawiany materiał. Było kolorowo, pysznie i baaaardzo zdrowo!!!

Czytaj więcej...

Tradycje wielkanocne w Niemczech

4

Klasy 1a oraz 3b wzięły udział w ciekawych zajęciach pokazujących zwyczaje i tradycje wielkanocne pochodzące z krajów niemieckojęzycznych. Prezentację wraz z inscenizacją teatralną przygotowały uczennice klasy 6b. Najpierw uczniowie mieli możliwość wyszukania ukrytych w sali pisanek, a następnie wysłuchali rozmowy Pani Wiosny z Zajączkiem Wielkanocnym. Po obejrzeniu scenek uczniowie odpowiadali na pytania ukryte na pisankach, wszystkie dotyczyły zwyczajów wielkanocnych wywodzących się z Niemiec. Na koniec zajęć uczniowie mieli okazję zaprojektować wzór swojej własnej pisanki.

Czytaj więcej...

Smakowita lekcja kultury

1

  Uczniowie klasy Vd omawiając temat dotyczący tradycyjnej kuchni niemieckiej, mieli okazję poznać smak jednej z jej potraw. Najpierw piątoklasiści przetłumaczyli oryginalny przepis, a następnie sami przyrządzili niemiecką sałatkę ziemniaczaną „Kartoffelsalat”. W trakcie robienia sałatki uczniowie stworzyli nagranie dokumentujące kolejne etapy jej tworzenia. Zabawa była przednia, a przy okazji klasa V „posmakowała” trochę niemieckiej tradycji.

Czytaj więcej...

Udział naszych uczennic w konkursie recytatorskim „Młodzież recytuje poezję w języku niemieckim”.

07

   27 lutego trzy uczennice naszej szkoły: Amelia Ostrysz, Julia Błagitka i Jolanta Karaźniewicz wzięły udział w etapie miejskim konkursu recytatorskiego „Jugend trägt Gedichte vor – Młodzież recytuje poezję w języku niemieckim”. Konkurs organizowany jest przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim, Wydział Oświaty Urzędu Miasta Opola oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu. W przesłuchaniach wzięło udział ponad 30 uczniów szkół podstawowych Miasta Opola. Mimo iż uczennice nie zakwalifikowały się do etapu rejonowego, bezbłędnie i z wielkim zaangażowaniem zaprezentowały utwory niemieckich poetów, godnie reprezentując naszą szkołę.

Czytaj więcej...

Sensoplastyka na zajęciach języka mniejszości

20180302 120522 resized

     Nauka języka powinna odbywać się w atmosferze zabawy oraz stymulować możliwie jak najwięcej zmysłów. Uczniowie klasy 1a w twórczy sposób powtórzyli nazwy kolorów, części ciała i liczb w języku niemieckim. Przy wykorzystaniu farb i własnych rąk stworzyli wielobarwne kolaże. Taki kreatywny sposób powtórki materiału bardzo przypadł uczniom do gustu.

 

Czytaj więcej...

Niemieckojęzyczny Dyskusyjny Klub Książki

02

                 Nasza szkoła już od kilku lat współpracuje z Biblioteką Austriacką. Dzięki tej współpracy niektórzy uczniowie uczący się języka mniejszości narodowej regularnie biorą udział w zajęciach DKK (Niemieckojęzyczny Dyskusyjny Klub Książki). Zajęcia prowadzone przez panią Joasię z biblioteki zawsze są bardzo ciekawe i w interesujący sposób przybliżają naszym uczniom literaturę niemieckojęzyczną oraz zapoznają z historią i kulturą krajów niemieckojęzycznych.

Czytaj więcej...

Konkurs Kolęd w Języku Niemieckim

                      W niedzielę 17 grudnia na opolskim rynku można było posłuchać niemieckich kolęd i pastorałek, a to za sprawą konkursu kolęd w języku niemieckim, zorganizowanego przez Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej. Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży ze szkół całego województwa. Drogą kwalifikacji wyłoniono 15 solistów, którzy wystąpili podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego na opolskim rynku. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy IVd Jolanta Karaźniewicz. Wszyscy uczestnicy konkursu zaprezentowali wysoki poziom artystyczny i bardzo dobrą znajomość języka niemieckiego.Jolanta pięknie zaśpiewała i zagrała na skrzypcach kolędę pt.: „Frӧhliche Weihnacht ϋberall” zdobywając czwarte miejsce. Serdecznie gratulujemy Joli i życzymy dalszych sukcesów.

Martinstag – Dzień św. Marcina w PSP nr 15

12

                  11 listopada w Polsce obchodziliśmy Dzień Niepodległości. W tym samym dniu obchodzony jest Dzień św. Marcina. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kilku wydarzeniach związanych z tym dniem. Jednym z nich był konkurs dla uczniów klas II i III, uczęszczających na zajęcia języka mniejszości, na najciekawszą latarenkę- symbol Dnia św. Marcina. Na konkurs wpłynęło wiele prac, jury długo obradowało, nim wyłoniło najlepsze prace. Wszystkie przedstawiamy na zdjęciach poniżej. Oprócz tego uczniowie mieli możliwość obejrzenia prezentacji i mini scenek przygotowanych przez uczennice klasy 6b. Dzięki prezentacjom uczniowie dowiedzieli się, skąd pochodził św. Marcin, jak wyglądało jego życie oraz jakie symbole z nim są związane.

Czytaj więcej...

Uczniowie uczęszczający na zajęcia języka mniejszości narodowej aktywnie włączają się w obchody Tygodnia e-Twinning 2017

03

                  Jak co roku nasza szkoła obchodziła Tydzień e-Twinning. W tym roku przypadł on między 23 a 27 października. Tematem przewodnim tegorocznego projektu było wykorzystanie nowoczesnych technologii w procesie edukacyjnym. W ramach obchodów uczniowie klasy 5D przygotowali wystawę na II piętrze szkoły, dotyczącą krajów współpracujących z naszą szkołą, tj. Finlandią, Estonią, Włochami i Słowenią. Oprócz tego, uczniowie uczęszczający na zajęcia języka mniejszości przygotowali plakaty zachęcające do nauki języków obcych, promując tym samym Dzień Języków Obcych. W związku z tym, iż głównym motywem projektu było wykorzystanie narzędzi TIK w procesie edukacyjnym, uczniowie przygotowali memy związane z twórczością braci Grimm.

Czytaj więcej...

800 lat opola

Nasze sukcesy

logo Erasmus

Blog SKO

sko2

e_dziennik

baner vulcan 1

BIP

bip logo pomn1 grad