1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

„Mein Puppenhaus” – Mój domek dla lalek

03

W maju uczniowie klasy 3c i 3e, uczący się języka niemieckiego, realizowali projekt pt.: „Mein Puppenhaus” (Mój domek dla lalek). Celem projektu było utrwalenie i poszerzenie słownictwa związanego z tematem „Dom”. Podczas zajęć dzieci miały okazję wejść w rolę architekta i zaprojektować niepowtarzalne domki dla lalek, a następnie wykorzystując przeróżne materiały plastyczne, wykonać przepiękne modele domów według własnego projektu. Uczniowie wykazali się niesłychaną pomysłowością i dokładnością podczas realizacji zadania. Gratulujemy pomysłów, fantazji i kreatywności.

Czytaj więcej...

W krainie bajek

03

                    Podczas kwietniowych spotkań na lekcjach języka mniejszości narodowej - niemieckiego uczniowie klas 3c i 3e przenieśli się w magiczny świat bajek braci Grimm. Dzieci nie tylko przypomniały sobie najpiękniejsze baśnie tych niemieckich pisarzy i językoznawców, ale również poznały niemieckie tytuły ich dzieł oraz niemieckie nazwy postaci bajkowych. Na zakończenie uczniowie pracując w grupach wymyślili i zilustrowali własne bajki, które zaprezentowali dwujęzycznie swoim kolegom w formie „papierowego teatrzyku” Kamishibai.

Czytaj więcej...

Projekt „Planety”

07

                 Przez cały maj na zajęciach języka mniejszości narodowej klasa 6b pracowała nad projektem dotyczącym planet układu słonecznego. Uczniowie pod okiem opiekuna, p. Katarzyny Janos, zostali podzieleni na grupy, wybrali jedną z planet i stworzyli do niej makietę lub wizualizację, a także opis budowy i jej skład w języku polskim i niemieckim. Taka forma realizacji materiału bardzo przypadła uczniom do gustu i ukazała twórcze podejście uczniów do zadania.

Czytaj więcej...

„OBSTSALAT” - sałatka owocowa

3

Podczas lekcji języka mniejszości narodowej w klasie II uczniowie poznali słownictwo dotyczące jedzenia. Poprzez liczne gry, zabawy i ćwiczenia utrwalaliśmy m.in. słowa i zwroty związane z owocami i warzywami. Pod koniec cyklu zajęć związanych z tą tematyką uczniowie pod kierunkiem nauczyciela, p. Krystyny Kawy, przygotowywali „OBSTSALAT” - sałatkę owocową. W ten sposób praktycznie podsumowaliśmy i utrwaliliśmy omawiany materiał. Było kolorowo, pysznie i baaaardzo zdrowo!!!

Czytaj więcej...

Tradycje wielkanocne w Niemczech

4

Klasy 1a oraz 3b wzięły udział w ciekawych zajęciach pokazujących zwyczaje i tradycje wielkanocne pochodzące z krajów niemieckojęzycznych. Prezentację wraz z inscenizacją teatralną przygotowały uczennice klasy 6b. Najpierw uczniowie mieli możliwość wyszukania ukrytych w sali pisanek, a następnie wysłuchali rozmowy Pani Wiosny z Zajączkiem Wielkanocnym. Po obejrzeniu scenek uczniowie odpowiadali na pytania ukryte na pisankach, wszystkie dotyczyły zwyczajów wielkanocnych wywodzących się z Niemiec. Na koniec zajęć uczniowie mieli okazję zaprojektować wzór swojej własnej pisanki.

Czytaj więcej...

Smakowita lekcja kultury

1

  Uczniowie klasy Vd omawiając temat dotyczący tradycyjnej kuchni niemieckiej, mieli okazję poznać smak jednej z jej potraw. Najpierw piątoklasiści przetłumaczyli oryginalny przepis, a następnie sami przyrządzili niemiecką sałatkę ziemniaczaną „Kartoffelsalat”. W trakcie robienia sałatki uczniowie stworzyli nagranie dokumentujące kolejne etapy jej tworzenia. Zabawa była przednia, a przy okazji klasa V „posmakowała” trochę niemieckiej tradycji.

Czytaj więcej...

Udział naszych uczennic w konkursie recytatorskim „Młodzież recytuje poezję w języku niemieckim”.

07

   27 lutego trzy uczennice naszej szkoły: Amelia Ostrysz, Julia Błagitka i Jolanta Karaźniewicz wzięły udział w etapie miejskim konkursu recytatorskiego „Jugend trägt Gedichte vor – Młodzież recytuje poezję w języku niemieckim”. Konkurs organizowany jest przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim, Wydział Oświaty Urzędu Miasta Opola oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu. W przesłuchaniach wzięło udział ponad 30 uczniów szkół podstawowych Miasta Opola. Mimo iż uczennice nie zakwalifikowały się do etapu rejonowego, bezbłędnie i z wielkim zaangażowaniem zaprezentowały utwory niemieckich poetów, godnie reprezentując naszą szkołę.

Czytaj więcej...

Sensoplastyka na zajęciach języka mniejszości

20180302 120522 resized

     Nauka języka powinna odbywać się w atmosferze zabawy oraz stymulować możliwie jak najwięcej zmysłów. Uczniowie klasy 1a w twórczy sposób powtórzyli nazwy kolorów, części ciała i liczb w języku niemieckim. Przy wykorzystaniu farb i własnych rąk stworzyli wielobarwne kolaże. Taki kreatywny sposób powtórki materiału bardzo przypadł uczniom do gustu.

 

Czytaj więcej...

Niemieckojęzyczny Dyskusyjny Klub Książki

02

                 Nasza szkoła już od kilku lat współpracuje z Biblioteką Austriacką. Dzięki tej współpracy niektórzy uczniowie uczący się języka mniejszości narodowej regularnie biorą udział w zajęciach DKK (Niemieckojęzyczny Dyskusyjny Klub Książki). Zajęcia prowadzone przez panią Joasię z biblioteki zawsze są bardzo ciekawe i w interesujący sposób przybliżają naszym uczniom literaturę niemieckojęzyczną oraz zapoznają z historią i kulturą krajów niemieckojęzycznych.

Czytaj więcej...

Konkurs Kolęd w Języku Niemieckim

                      W niedzielę 17 grudnia na opolskim rynku można było posłuchać niemieckich kolęd i pastorałek, a to za sprawą konkursu kolęd w języku niemieckim, zorganizowanego przez Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej. Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży ze szkół całego województwa. Drogą kwalifikacji wyłoniono 15 solistów, którzy wystąpili podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego na opolskim rynku. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy IVd Jolanta Karaźniewicz. Wszyscy uczestnicy konkursu zaprezentowali wysoki poziom artystyczny i bardzo dobrą znajomość języka niemieckiego.Jolanta pięknie zaśpiewała i zagrała na skrzypcach kolędę pt.: „Frӧhliche Weihnacht ϋberall” zdobywając czwarte miejsce. Serdecznie gratulujemy Joli i życzymy dalszych sukcesów.