Dnia 28.11.2023r.  w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu odbyła się uroczysta gala podsumowująca konkursy organizowane przez naszą szkołę w ramach projektu Szuflady Szymborskiej.

Podczas uroczystości nagrodzeni zostali uczniowie, młodzież oraz seniorzy, którzy wykazali się niebywałym zaangażowaniem i zainteresowaniem ogłoszonymi przez nas konkursami.

Pani dyrektor Alicja Trojak wraz z Panią Beatą Kowal - Zastępcą Naczelnika Wydziału Oświaty oraz przedstawicielem Rady Dzielnicy Gosławice-Malinka uhonorowali laureatów następujących konkursów:

• Szymborska na językach - Międzyszkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów szkół podstawowych,
  • Poezja Wisławy Szymborskiej komentarzem wobec świata - konkurs literacki dla uczniów szkół podstawowych– wywiad z Wisławą Szymborską,
  • Konkurs dla seniorów na obraz do wiersza Wisławy Szymborskiej,
  • Konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych na plakat graficzny do wiersza Wisławy Szymborskiej.

Podczas gali zaprezentowali się także laureaci konkursu “Szymborska na językach”, recytując poezję Szymborskiej w języku angielskim, niemieckim i polskim. Pani doktor Małgorzata Burzka-Janik z Instytutu Nauk o Literaturze Uniwersytetu Opolskiego wystąpiła z ciekawym wykładem “O iluzoryczności sztuki – jedynej formy ocalenia” i przeniosła nas w trzy różne perspektywy twórczości Wisławy Szymborskiej.

Nie zabrakło także programu artystycznego, który zaprezentowała młodzież Liceum Ogólnokształcącego nr 9 im. Generała Władysława Andersa. Przenieśli nas w świat poetki i jej twórczości, realizując projekt “Szymborska - portret z poezji”. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac pokonkursowych.  Audytorium było ogromne, w gali uczestniczyło ponad 200 osób, a całość w mistrzowskim stylu poprowadzili uczniowie klasy 8c – Nadia Metelska i Borys Szczombrowski.

Rzec można - to była prawdziwa uczta.