Drogi Rodzicu uczniowie PSP nr 15 w Opolu

w klasach IV w roku szkolnym 2022/2023

będą realizować Program Edukacyjny pt. "Bieg po zdrowie"

„Bieg po zdrowie” to nowy program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. Grupa, do której skierowany jest nowy program, to dzieci w IV klasie szkoły podstawowej (grupa wiekowa 9-10 lat).

Główne cele programu:
1.    Opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży.
2.    Pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.
3.    Zwięk¬szanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kon¬tekście szkodliwości palenia papierosów.
Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Bohaterami łączącymi treści poszczególnych spotkań jest dwoje uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej, Natalia i Kuba. Wydarzenia z ich życia będą tłem poruszanych tematów.
Będziemy zachęcać uczniów do aktywnego udziału w zajęciach. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie będą mogli stosować w codziennym życiu.
Podczas cyklu zajęć dzieci będą:
- dyskutować,
- wymieniać doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje i pomysły,
- przeprowadzać wywiady z osobami niepalącymi,
- liczyć koszty palenia papierosów,
- pracować w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów,
- tworzyć komiks z bohaterami programu.
Program jest skierowany także do rodziców i opiekunów uczniów, gdyż zwiększa to skuteczność programów profilaktycznych.
Do programu przygotowano atrakcyjne, bogato ilustrowane materiały:
- podręcznik dla nauczyciela;
- zeszyt ćwiczeń dla ucznia;
- plakaty;
- ulotkę informacyjną dla rodziców;
- filmy edukacyjne dla rodziców i nauczycieli.
Nagrany zostały  również cykl filmów edukacyjnych z udziałem ekspertów z dziedziny psychologii oraz autorów programu. Pierwszy cykl to trening umiejętności wychowawczych zaprezentowanych przez Panią Dominikę Ambroziewicz-Wnuk, psychologa z Centrum Busola. W cyklu pt. „Dlaczego warto budować i dbać o poprawną komunikację z dzieckiem?” udział wzięła Pani Patrycja Szeląg-Jarosz – psycholog z Centrum Busola. Przygotowany został  również film z udziałem autorów programu - Panią Kamillą Bargiel-Matusiewicz i Panem Rafałem Dziurlą poświęcony założeniom programu antytytoniowej edukacji zdrowotnej pt. „Bieg po zdrowie”.
Filmy zawierają:
-  szybkie i łatwe zapoznanie się z programem,
-  poznanie kluczowych wskazówek dotyczących wychowywania dzieci,
-  umiejętność rozwiązywania swoich problemów,
-  poznanie sposobów komunikowania się z dzieckiem,
-  poznanie sposobów radzenia sobie z uzależnieniami dzieci,
-  skłonienie do refleksji i przemyśleń.
Nagrania są dostępne dla wszystkich na kanale youtube!
Patroni honorowi: