W dniach 24.01.2020r. - 28.01. 2020r. czworo nauczycieli naszej szkoły oraz przedstawiciele szkół partnerskich z Finlandii, Włoch, Słowenii, Hiszpanii, Grecji uczestniczyło w Działaniach związanych z uczeniem się/nauczaniem / szkoleniami  odbywających się w szkole (Kautuaan Koulu) w Eurze, w Finlandii.

Głównym celem działań związanych z uczeniem się/nauczaniem / szkoleniami w Finlandii  było dzielenie się doświadczeniami, przykładami dobrej praktyki podczas obserwacji lekcji, udział w warsztatach tanecznych, poznanie fińskiego systemu edukacji i fińskiej kultury.

W trakcie wyjazdu odwiedziliśmy, odbywające się Helsinkach targi edukacyjne  „The Educa Fair”. Podczas targów mieliśmy okazję poszerzyć wiedzę o fińskim systemie edukacji, dowiedzieć się, jakie nowoczesne rozwiązania technologiczne można wykorzystać w pracy z uczniami w różnych typach szkół, poszerzyć wiedzę o dostępnych na europejskim rynku ciekawych pomocach dydaktycznych, wysłuchać wykładu w j. angielskim dotyczącym nowych technologii w pracy z uczniami.

Aby poszerzyć wiedzę o dziedzictwie narodowym Finlandii odwiedziliśmy muzeum „Laughing Dragon” poświęcone historii Eury i życiu mieszkańców w czasach prehistorycznych, mieliśmy okazję zobaczyć dwa obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco:  grobowce z epoki bronzu - Samallahdenmaki oraz zabytkowy rynek w Raumie.

Podczas Działań związanych z uczeniem się /nauczaniem/ szkoleniami  zostaliśmy ciepło przywitani przez uczniów, grono pedagogiczne i dyrektora szkoły. Zostaliśmy zaproszeni na salę gimnastyczną, aby obejrzeć przygotowany przez uczniów program artystyczny. Po przedstawieniu mieliśmy możliwość obserwowania, w jaki sposób nauczyciele pracują z uczniami, jakie metody nauczania stosują na lekcjach, z jakiego sprzętu TIK korzystają. Monitorowaliśmy pracę młodszych uczniów w grupach na lekcji języka fińskiego,  lekcję języka angielskiego oraz języka fińskiego z starszymi uczniami.  Wzięliśmy udział w warsztatach poświęconych tradycyjnym fińskim tańcom, podczas których uczniowie starali się nauczyć nas podstawowych kroków.