ZAŁOŻENIA I CELE PROJEKTU: „GREEN CROSSROADS” PROGRAMU ERASMUS+

1. Międzynarodowy projekt „GREEN CROSSROADS” programu Erasmus + realizowany jest w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 października 2024 r. w ramach Programu Erasmus + Akcja 2, Partnerstwa Współpracy.
  2. Projekt przewiduje współpracę z pięcioma szkołami partnerskimi: Kauttuan koulu (Finlandia-koordynator projektu), Osnovna šola Miklavž na Dravskem polju (Słowenia),ISTITUTO COMPRENSIVO della VAL NURE, (Włochy), ,C.E.I.P. „MIGUEL ZUBELDIA” (Hiszpania), 40 Primary School of Thessaloniki (Grecja).
  3. W projekcie mogą uczestniczyć uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 im. Królowej Jadwigi w Opolu.
  4. Projekt realizowany jest w formie: zajęć szkolnych, zajęć pozalekcyjnych, wyjść do pozaszkolnych miejsc nauki oraz indywidualnie przez uczniów. O przewidzianych zajęciach pozalekcyjnych informuje uczniów nauczyciel prowadzący zajęcia.
  5. Udział w projekcie programu Erasmus + jest dobrowolny oraz bezpłatny, gdyż jest realizowany ze środków Unii Europejskiej.
  6. Główne cele projektu to:

- to podniesienie świadomości zarówno uczniów jak i nauczycieli na temat problemów środowiskowych i kwestii związanych ze zmianą klimatu,

- stosowanie innowacyjnych metod nauczania, służących wykształceniu u uczniów ekologicznych nawyków (np. prawidłowa segregacja śmieci, ponowne użycie produktów (reusing), przetwarzanie użytych wcześniej materiałów na nowe produkty (recycling), oszczędzanie energii i wody),

- zwiększenie zainteresowania uczniów przedmiotami naukowymi, technologicznymi, inżynieryjnymi    i matematycznymi (przedmiotami STEM),

-  dzielenie się uczniów zdobytą wiedzą dotyczącą ekologii, ochrony środowiska z rówieśnikami                      z krajów europejskich,

- wzbogacenie wiedzy uczniów o dziedzictwie kulturowym własnego kraju oraz krajów biorących udział w projekcie,

- kształtowanie przez uczniów umiejętności społecznych, rozwijanie umiejętności współpracy                       w grupie, kształtowanie postawy otwartości i tolerancji wobec innych kultur,

- rozwijanie umiejętności komunikacji i posługiwania się językiem angielskim,

- rozwijanie współpracy międzynarodowej, wymiana doświadczeń między szkołami partnerskimi,

- uświadomienie uczniom konieczności rozwijania swoich umiejętności komunikacyjnych                                     i interpersonalnych w celu osiągnięcia w przyszłości sukcesu na rynku pracy.

1. Projekt przewiduje 1 wyjazd zagraniczny uczniów do szkoły partnerskiej w Słowenii ( maj 2022r.).
  2. Językiem roboczym projektu jest język angielski.
  3. Prace uczniów (produkty), które powstały w celu realizacji zadań projektu (np. prace plastyczno-językowe, prezentacje multimedialne, zdjęcia, filmy stworzone przez uczniów i inne) mogą zostać opublikowane na stronach internetowych i w mediach (również społecznościowych) naszej szkoły, instytucji partnerskich, Narodowej Agencji Programu Erasmus +, Komisji Europejskiej, na materiałach upowszechniających projekt. Udział w projekcie oznacza zgodę na publikację wypracowanych przez uczniów produktów.
  4. Udział w projekcie wiąże się z publikacją wizerunku ucznia w celu realizacji zadań, osiągnięcia celów projektu oraz upowszechnianiu projektu np. na stronach internetowych, mediach (również społecznościowych) związanych z realizacją projektu, naszej szkoły i organizacji partnerskich, Narodowej Agencji Programu Erasmus +, Komisji Europejskiej.