30 listopada 2019 roku kolejny raz zawitał do Opola pan Michał Rychlicki - pasjonat historii, który przygotował dla naszych uczniów żywą lekcję historii. Spotkanie odbyło się  w  auli PSP nr 29 w Opolu. Udział w zajęciach wzięli uczniowie klas 4 i 5.

Tym razem pan Michał zabrał nas w podróż do starożytnej Grecji, która w V w. p.n.e. znalazła się w obliczu wielkiego zagrożenia ze strony Persów.  Greccy hoplici musieli stawić czoła armii nieśmiertelnych w walce o niepodległość swojej Hellady. Spartanie i Ateńczycy przy wsparciu Zeusa dzielnie się bronili, doprowadzając władcę Persji - Kserksesa do wściekłości. W role Kserksesa, króla Leonidasa oraz Peryklesa wcielili się nasi uczniowie, a nie było to łatwe zadanie. Zbroja hoplity do lekkich nie należała. Trzeba było założyć pancerz i hełm a do tego jeszcze hoplon – tarczę, włócznię oraz miecz. Żołnierz armii perskiej musiał nieźle strzelać z łuku, a Perykles wiedzieć co to demos - kratos.

Na szczęście wszyscy sobie świetnie poradzili i obyło się bez ofiar, nawet pokonany król Persji Kserkses wyglądał na zadowolonego. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wizytę pana Michała, by ponownie odbyć niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni do tajemniczych miejsc, spotkać ciekawych ludzi i poznać ich niezwykłą historię.