Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

1 37

Z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 14 listopada 2017 roku, w naszej szkole odbył się apel. Miał on formę przedstawienia teatralnego opowiadającego historię walki Polaków o wolność i niepodległość ojczyzny, począwszy od utraty niepodległości w roku 1795, aż do jej odzyskania w 1918 roku. W bohaterów walczących o upragnioną wolność wcielili się uczniowie klasy 6b, którzy pod kierunkiem nauczyciela historii godnie reprezentowali Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, duszki z czasów powstania listopadowego i styczniowego oraz inne postaci.

Przedstawili Polaków, którzy dzielnie stawiali opór zaborcom, nie dali się zgermanizować i zrusyfikować, by po 123 latach Polska mogła ponownie wrócić na mapę Europy. Serdeczne podziękowanie dla Pani Iwony Gołąbek, która umożliwiła nam wypożyczenie strojów z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Nie tylko ubarwiły one nasze przedstawienie, lecz także przybliżyły uczniom daną postać, jej cechy, czy też realia tamtych czasów.