W dniach 19, 22 i 26 października klasa 5a uczestniczyła w trzech wycieczkach edukacyjnych realizowanych w ramach projektu „Młodzi odkrywcy sekretów nauki”. Na pierwszą wycieczkę pojechaliśmy do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie. Na miejscu poznaliśmy wiele cennych faktów dotyczących wnętrza ziemi i aktywności wulkanicznej. Na drugą wycieczkę pojechaliśmy do Parku Doświadczeń Fizycznych w Ogrodzieńcu, gdzie mogliśmy zapoznać się z podstawowymi prawami fizyki, a także „własnoręcznie” wypróbować i przeprowadzić różne doświadczenia fizyczne, np. skąd się biorą wiry wodne, co czuć podczas dachowania samochodu czy jak działają lustra.

         Fizyka to naprawdę ciekawa zabawa! Prosto z parku udaliśmy się do Parku Miniatur, gdzie mogliśmy podziwiać miniatury zamków i pałaców Jury Krakowsko-Częstochowskiej

         Największe wrażenie zrobiła na nas ogromna makieta zamku na Wawelu. Na ostatniej wycieczce do kopalni „Guido” w Zabrzu zjechaliśmy ponad 350 metrów pod ziemię, aby zapoznać się z tajnikami pracy górników. Było to dla nas niesamowite doświadczenie oraz swego rodzaju podróż w przeszłość, gdyż dowiedzieliśmy się, jak wyglądała praca górników w XIX i na początku XX wieku. Bardzo ucieszyliśmy się na końcu zwiedzania, gdyż nasz przewodnik każdego pasował na młodszego górnika za pomocą kilofa oraz muskając nasze policzki węglem.

          Bardzo cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w wycieczkach, które były dla nas cennymi lekcjami.