W dniu 27.11.2019r. klasa 6a udała się na bardzo ciekawe zajęcia w Instytucie Konfucjusza oraz pracowniach technicznych Politechniki Opolskiej. Wyjście zapowiadało się bardzo interesująco i byliśmy ciekawi, co nas spotka na miejscu.

W pierwszej kolejności uczestniczyliśmy w bardzo ciekawych zajęciach z panią Xie - lektorką języka chińskiego, która porozumiewała się z nami w języku angielskim. Bariera językowa okazała się dla nas łatwa do pokonania, a w trudnych chwilach pani Justyna tłumaczyła nam angielskie zwroty. Pani Xie była bardzo sympatyczna i mogliśmy aktywnie uczestniczyć w jej zajęciach, do czego nas bardzo zachęcała i nie szczędziła pochwał. Poznaliśmy chińskie litery oraz cyfry i szereg zwrotów grzecznościowych w języku chińskim. Mieliśmy również możliwość spróbowania pisania w języku chińskim, posługując się specjalnym pędzlem, który trzyma się w specyficzny sposób i pisaliśmy na papierze, na którym po chwili wszystko znikało. Na koniec zajęć mogliśmy zrobić sobie z panią Xie zdjęcie pamiątkowe.

Następnie udaliśmy się na zajęcia z panem Tomaszem - pracownikiem Politechniki Opolskiej, który zachęcał nas do studiowania w przyszłości kierunków technicznych w naszym mieście, ponieważ inżynierowie są bardzo potrzebni. Poznaliśmy również historię aparatów rentgenowskich, które służą przede wszystkim do prześwietlania ciała człowieka w poszukiwaniu chorób, ale nie tylko. Kolejnym etapem naszej wycieczki były pracownie, w których podziwialiśmy roboty, a wśród nich łazika, którego skonstruowali studenci Politechniki Opolskiej i zajęli 5. miejsce na międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich European Rover Challenge 2019. Zespół Politechniki Opolskiej skonstruował pojazd, który dzięki rozwiązaniom technicznym i elektronicznym potrafi pokonywać przeszkody podobne do tych, jakie są na Marsie.

Wyjście było bardzo udane, nauczyliśmy się wiele nowych i ciekawych rzeczy. Język i kultura chińska są dla nas Polaków bardzo egzotyczne i przez to bardzo ciekawe. Myślimy, że możemy być dumni z sukcesów studentów Politechniki Opolskiej, może będą oni w przyszłości znanymi inżynierami? A może niektórzy z nas w przyszłości będą studentami Politechniki Opolskiej? Na pamiątkę tej wizyty otrzymaliśmy drobne upominki: długopisy i ołówki z logo Politechniki Opolskiej.

Maria Olchowy